NEJKOLOBEZKY.CZ

KOLOBĚŽKOVÝ SPECIALISTA

Jak dobře vybrat koloběžku

Na trhu lze najít stovky modelů koloběžek. Do určité míry lze hovořit o jakémsi aktuálním koloběžkovém boomu. Mezi nimi se samozřejmě najde množství nekvalitních nebo nevhodných kolobrnd, proto vám také na Cyklospeciality.cz nabízíme „jen“ řádově několik desítek modelů koloběžek, za jejichž kvalitu vám ale ručíme. Nicméně ani tak není snadné vybrat optimální typ stroje, a proto prosím přijměte podrobný návod k výběru správné koloběžky.
 
Kostka Hill Max

Co musíte vědět nejdříve – důležité informace o koloběžkách

Některé parametry jsou společné všem kategoriím koloběžek, začněme tedy jimi. Ukazatel snad nejklíčovější je výška stupátka. O tom, že při jízdě na koloběžce neustále mírně dřepujete, píšeme v článku Jak se jezdí na koloběžce. Není jediné pochyby o tom, že čím výš stojíte, tedy čím vyšší máte stupátko na koloběžce, tím větší dřepy musíte při odrážení dělat. Větší dřep = větší a rychlejší únava jezdce.

Je třeba ale ještě přibrat do úvahy tzv. světlost stupátka, tedy jeho výšku nad zemí. Prostě tu mezeru mezi vozovkou a spodní stranou stupátka. Je zřejmé, že světlost nemůže být velmi malá, protože byste spodkem stupátka za jízdy škrtali o každou nerovnost povrchu. Ze zkušeností víme, že optimální hodnotou světlosti pro běžné využití koloběžky je 45–50 mm. Při takovéto světlosti projedete i mírným terénem po zpevněných polních a lesních cestách. (Samozřejmě pokud plánujete jezdit v opravdu těžkém terénu, musíte si pořídit speciální terénní koloběžku, která má světlost vyšší.)

Když ke světlosti přičtete konstrukční výšku „podlahy“, která se obvykle pohybuje v rozmezí 25–40 mm, dostanete se na hodnotu výšky stupátka 75–90 mm. Nyní již víte, že stát na koloběžce výš, znamená zbytečně velkou námahu. A to vám radosti z koloběhu příliš nepřidá.

Ještě dodatek: Nebojte se, že i tak občas o nějakou nerovnost škrtnete. To ke koloběhu patří. Naopak čistý „podvozek“ je známkou toho, že majitel svoji koloběžku spíše více oprašuje než aby na ní skutečně jezdil.
 

Zeleně označená míra – světlost, modře označená míra – výška stupátka

Zeleně označená míra – světlost, modře označená míra – výška stupátka

Ne terénním plášťům a odpružení

Znáte to sami – české hladce vyasfaltované cyklostezky jsou obsypány cyklisty na horských kolech s terénními plášti a odpruženými vidlicemi. Je to samozřejmě nesmysl takto využívat kola primárně určená do terénu. A vy to nezkoušejte aplikovat na výběr koloběžky.

Jízda na koloběžce je asi třikrát fyzicky náročnější než jízda na kole. Z toho důvodu velmi záleží mimo jiné na minimalizaci valivého odporu kol. Nemusíme dvakrát zdůrazňovat, že terénní „drapáky“ mají mnohem větší valivý odpor než hladké pláště nebo pláště s jemným trekovým vzorkem, že ne? Pro běžné ježdění na ně tedy hned zapomeňte.

Zapomeňte také na odpruženou vidlici, která činí koloběžku „měkčí“. Pro co nejefektivnější přenos síly odrazu totiž potřebujete naopak koloběžku co nejtužší. Že to bude drncat? Měkké gripy a gelové cyklorukavice zabrání přenosu vibrací z řídítek a koloběžku, jako celek, prostě odpružíte koleny. Ano, stejně jako hrubé terénní pláště, najde i odpružená vidlice svoje uplatnění, hodláte-li 99 % času jízdy na koloběžce strávit v opravdovém terénu. Ale nějaký ten kiláček po polní cestě, to vážně není žádný terén.

Hmotnost koloběžky jako klíčový faktor

Vyšší fyzická náročnost jízdy na koloběžce přináší nutnost vážně se zabývat také hmotností stroje. Názory typu „nějaké to kilo navíc mi nevadí, protože na tom chci zhubnout, tak budu makat o něco víc“ jsou zcestné. Jízdu na koloběžce byste si měli především užít a ne se při tom trápit. Nechte na hlavě, i velmi lehký stroj vám dá do těla. Stačí se jen neflákat po rovině a trochu si zmáknout nějaký ten kopeček…

Obecně si proto myslíme, že velká koloběžka (s koly velikosti 26/20 nebo 28/20 palců) by neměla přesáhnout hmotnost 10 kg. Středně velké kolobrndy (typicky 20/20″) na tom budou s hmotností přibližně stejně, spíše samozřejmě o fous lehčí. Hmotnost malých strojů by se pak měla pohybovat v rozmezí asi 6–8 kg. Lehčí koloběžka je vždy lepší, je-li naopak váš vysněný model těžší než doporučujeme, pečlivě zvažujte, jestli se chcete s takovým „těžítkem“ vláčet. Je to pořád jen a jen vaše energie, kterou vydáváte na rozpohybování svojí koloběžky.

 

Vybíráme dětskou koloběžku

Opakování je matka moudrosti: výška stupátka a hmotnost – tyto parametry jsou u koloběžek pro děti dvojnásob důležité! Vaše malá ratolest má kratší nohy a tudíž dělá na stejně vysokém stupátku jako vy, mnohem hlubší dřepy.

Dětské odrážedlo Yedoo Too Too

Stejný nepoměr je u tělesné hmotnosti malého jezdce versus hmotnost koloběžky. Z toho vyplývá, že dobrá koloběžka pro dítě musí být skutečně nízká a lehká. To jsou primární předpoklady pro to, aby vaše děti pojíždění na koloběžce opravdu bavilo. Vysokým a těžkým vehiklem jim koloběžkování totiž můžete také pěkně znechutit.

Je-li vaše ratolest mladší 3–4 let, nenuťte jí ještě koloběžku, pravděpodobně by ji zvládala obtížně. Máme pro vás ale náhradní řešení – jednostopé odrážedlo. Na něm se vaše dítě lépe a bezpečněji naučí držet rovnováhu, ovládat řídítka a další dovednosti, které později po přechodu na koloběžku (nebo jízdní kolo) jako když najde.

Dětská odrážedla na e-shopu Cyklospeciality.cz
Pro šikovnější malé sporťáky ve věku mezi 3–4 lety věku přicházejí do úvahy hliníkové skládačky – například značky Micro. Ty výborně splňují jak požadavek nízkého stupátka, tak i malou hmotnost. Ale pozor na malá „inlajnová“ kolečka u nejmenších modelů. Stačí větší mezera v dlažbě chodníku a je na problém zaděláno. Ještě ale musíme dodat, že hliníkové skládací koloběžky nejsou jen výsadou nejmenších koloběžkářů. Jezdit na nich můžete klidně i v dospělosti.

  

Koloběžky pro děti s nafukovacími koly

Nejlehčí dětská koloběžka s nafukovacími koly – Kostka Rebel Kid

Výrobci ve třídě koloběžek s nafukovacími koly po pravdě řečeno myslí více na dospělé koloběžkáře než na děti, takže nabídka skutečně kvalitních dětských koloběžek je velmi omezená. Jaké modely bychom doporučili?

Kostka Rebel Kid. Tato koloběžka, na které mimochodem po úpravě řídítek můžete jezdit až do dospělosti, představuje v současné době pravděpodobně to nejlepší, co můžete svému dítěti pořídit. Jen považte: hmotnost pouhých 5 kg, výška stupátka 7 cm (světlost 5 cm), velmi kvalitní komponenty a špičkové dílenské zpracování.

Mibo Didin. Dětská koloběžka od Miba se zvláštním názvem Didin vyniká ještě nižší podlahou: světlost 35–40 mm (směrem dopředu se stupátko mírně zvedá), výška stupátka 55–60 mm. Tato kolobka je ale trochu těžší – hmotnost činí 7,5 kg.

Povedenou trojici cenově dostupných koloběžek pro děti máme v naší nabídce od firmy Yedoo. Jde o Yedoo Mau New, Tidit New a Wzoom New. Tyto tři koloběžky mají hmotnost od necelých šesti kilogramů do 7,3 kg, s výškou stupátka 6,8–7,5 cm.

Dětské koloběžky na e-shopu Cyklospeciality.cz

Koloběžky pro dospělé

Na rozdíl od kvalitních kolobrnd pro děti, je trh koloběžek pro dospělé, přesněji pro uživatele od teenagerského až do seniorského věku, mnohem nasycenější a pestřejší. V nabídce máme modely od malých velikostí s koly 16/16 palců, přes střední typy (20/16 nebo 20/20″) až po velké koloběžky s koly 26/20 nebo 28/20 palců. A dokonce závodní speciál, Kickbike Race Max 28 s koly 28/28″.

Mibo Crazy – klasika mezi malými koloběžkami

Ale i v rámci jednotlivých velikostních kategorií lze ještě koloběžky dál třídit. Základem jsou pevné koloběžky, nabídneme vám ale i modely skládací, a to ve všech velikostních řadách. „Normální“ jsou víceméně univerzální koloběžky nebo chcete-li stroje pro běžného uživatele. Stejně tak ale si můžete vybrat koloběžky závodní, terénní, freestylové a jiné. Ale o tom až v další části tohoto článku.

Jak tedy vybrat koloběžku pro běžného uživatele? Pro hobíka, který koloběžku používá pro přibližování se po městě nebo rád vyjede na výlet po okolí.

Vybíráme podle velikosti
Jsou uživatelé, kteří preferují malé nebo střední koloběžky, a to pro jejich skladnost. Máte malý byt bez kočárkárny nebo sklepa? Máte malé auto s malým kufrem? Jezdíte často s koloběžkou v MHD? Pak se samozřejmě skladnější modely hodí více. Malé a střední koloběžky bývají také často nazývané městskými. Nic proti tomu, ale viděli jste městská kola v naší nabídce? Ta rozhodně nejsou malá.

Ale k „malosti“ ještě důležitá poznámka. Malé koloběžky jsou samozřejmě také startovními modely pro odrostlé děti a obecně pak pro jezdce malých postav. Pokud stoupnete na stupátko a máte představec těsně pod bradou, je jasné, že toto není velikost pro vás. Uvažovat ve smyslu „však do toho za pár let dorostu“ vážně není moudré. Příliš velká koloběžka pro malého jezdce představuje velké nebezpečí úrazu!

Jedna z univerzálních velkých koloběžek – Kickbike Sport G4

Jedno je ale jisté, současný trend v „dospěláckých“ koloběžkách naprosto jasně směřuje k velkým modelům. Tedy ke koloběžkám s koly 26/20 nebo 28/20 palců. Psali jsme o tom v článku Koloběžky 21. století a nyní nezbývá než to zopakovat. Důvody jsou ve zkratce tyto: Menší valivý odpor větších kol. Větší výběr plášťů, lepší průchodnost terénem. A větší pohodlí pro dospělého jezdce. Stojíte vzpřímeněji, nebolí vás za krkem, velká kola tolik „nedrncají“, přejedou větší nerovnosti.

Obecně platí, že velké koloběžky s předním kolem o průměru 26 palců jsou víceméně univerzální. Bývají označovány také jako trekové. To je paralela k trekovým kolům, na kterých si také můžete kromě asfaltu troufnout i do lehkého terénu. Velké koloběžky s předním kolem o průměru 28 palců jsou pak už laděné více sportovně. Mají obvykle úzké vysokotlaké pláště, jsou lehčí a mívají nižší stupátko. Jejich příbuznými ve světě kol jsou „silničky“.

 

 

Skládání se hodí

Unikátním systémem skládání vyniká britská koloběžka Swifty One

 

Jsme-li u porovnávání koloběžek s jízdními koly, pak musíme doplnit, že stejně jako existují skládací kola – a že my v Cyklospecialitách o nich „něco“ víme – můžeme vám nabídnout i skládací koloběžky. V celé velikostní řadě od malých až po velké. Větší skladnost se hodí v nesčetně případech, o tom nemá cenu diskutovat. Skládací koloběžky u nás můžete vybírat z modelů značek KOSTKA – kolobka, MIBO, SWIFTY či KICKBIKE.

 

 

  

Speciální koloběžky

Morxes Cane Disc – typická musherská koloběžka, kterou ale po odmontování adaptéru pro psa můžete používat také jako běžný terénní stroj

Máte psa, který s vámi rád běhá? Proč by s vámi nemohl také koloběhat. Po pravdě, neprodáváme koloběžky pro psy. Ale umíme vám nabídnout modely s adaptéry pro pružné vodítko na psa, který poběží před vámi a třeba vás i potáhne. Ostatně v nabídce máme i ryze musherské koloběžky.

Mushing, to je vlastně terénní jízda. Psali jsme už několikrát, že lehký terén typu zpevněných lesních a polních cest zvládne každá běžná koloběžka. Pokud se ale chystáte do skutečného terénu, nabídneme vám speciální modely s odpruženou přední vidlicí, terénními plášti, zvýšeným stupátkem a kotoučovými brzdami. Jen na nich pak nechtějte jezdit 90 % vašich tras po asfaltu. Moc byste se nadřeli.

Aby toho nebylo málo, v naší nabídce najdete také freestylové koloběžky pro ježdění ve skejtparku i jinde, a samozřejmě také pár modelů, se kterými můžete rovnou z prodejny Cyklospeciality.cz vyrazit na některý z koloběžkových závodů.

 

Koloběžky pro dospělé na e-shopu Cyklospeciality.cz