NEJKOLOBEZKY.CZ

KOLOBĚŽKOVÝ SPECIALISTA

Koloběžka 21. století

Bývaly doby, a není to zase tak dávno, kdy byly koloběžky považovány za infantilní přibližovadlo, určené výhradně dětem. Ty posléze jen trochu odrostly – protože koloběžky bývaly pouze malé – přesedlaly na kolo, aby je tahle dětská zábava už navždy nechala chladnými.

My popravdě nevíme, co se v posledních zhruba deseti až patnácti letech stalo, ale všichni vidíme, jak se situace rapidně změnila. Na kolobrndách dnes jezdí lidi bez rozdílu věku, pohlaví, barvy pleti či náboženského nebo politického vyznání. Od malých dětí až po lidi důchodového věku. Možná by se dokonce dalo říci, že dospělých na koloběžkách je dnes více než dětí.

Království koloběžek

Česká republika je koloběžkovou velmocí. Jsme královstvím co do počtu koloběžkářů. Jeďte se podívat jen kousek za hranice – na Slovensko, do Rakouska, Maďarska nebo Polska. Ale jeďte klidně i dál. Na koloběžkáře či koloběžkářku narazíte stěží. A když už jej potkáte, dost možná to bude… Čech nebo Moravák, který se vydal za humna. 🙂

Česko je ale koloběžkovou velmocí také z pohledu velké koncentrace kvalitních výrobců,  jako je KOSTKA – kolobka, MORXES, MIBO, YEDOO, SIXTEEN a další. Více o jednotlivých výrobcích, jejichž koloběžky vám nabízíme, najdete zde.

FOTO Mapa Výrobců v Česku

Aby toho ale nebylo málo, je třeba dodat, že Česko je do třetice všeho dobrého ještě také velmocí sportovních koloběžkářů nebo chcete-li závodníků. Že jste to nevěděli? Ano, na koloběžkách se také závodí. Koloběžkáři nejsou žádní troškaři, takže kromě několika tuzemských seriálů se jezdí například i Mistrovství světa. A kdo obvykle stojí na stupních vítězů i v nejvyšších soutěžích? Češi samozřejmě. Přidat se můžete i vy. Závodní koloběžky máme na Cyklospeciality.cz v nabídce také.

Zázraky se dějí

Jak to, že se – například z pohledu zarputilého cyklisty – tak „primitivní“ zařízení, kterým koloběžky podle mnohých „odpíračů“ jsou, dostaly na výsluní tak nebývalého zájmu? Odpověď není jednoduchá, ale přesto se pokusíme o vysvětlení.

Koloběžky jsou nenáročné na údržbu. Víme o tom své, v naší půjčovně je nejčastějším servisním zásahem dofukování kol a mytí. Před sezónou seřídíme brzdy, zkontrolujeme dotažení všech spojů a jede se dál. Takže tak.

Koloběžky jsou skladné. Jak říkáme u nás na Moravě – placaté. Sundáte přední kolo, otočíte řídítka o devadesát stupňů a do jakkoliv malého auta dostanete koloběžky pro celou rodinu. I s tou rodinou.

Jeden malý krok, a jste chodcem. Víme, že se to nesmí. Ale tlačit koloběžku na pěší zóně?

Jedna na celý život. Manželku vám přejeme z celého srdce. Ale i koloběžku můžete mít od dětství až do dospělosti. Na modelech s koly o velikosti 16/12 nebo 16/16 palců můžete jezdit od dětství až… no zkrátka hodně dlouho.

Dobrá koloběžka nestojí patnáct stovek, stejně jako dobré kolo nestojí tři tisíce. Dobrá koloběžka stojí víc než patnáct stovek, ale pořád je levnější než dobré kolo. Tato úměra je pořád přímá.

Koloběžkářky ví. Jízda na koloběžce krásně tvaruje ty partie těla, které jízdní kolo nechává doslova rozsedět. A všichni koloběžkáři pak ví, že při jízdě je zapojeno mnohem více svalů lidského těla než na kole. Posilujeme, hubneme, zlepšujeme si fyzičku. A ještě se u toho bavíme. Ostatně tématu „koloběžka a zdraví“ jsme věnovali samostatný článek. Čtěte zde.

A tak bychom mohli pokračovat dál. Víme, že koloběžky nikdy „neporazí“ jízdní kola. Říká se, že koloběhání je až třikrát náročnější na fyzičku než jízda na kole. Ale nám to nevadí. Koloběžky jsou totiž tak nějak svobodnějším druhem pohybu. Z kopce předjedete každého cyklistu. Po rovině za sebou necháte všechny rekreační bajkery. A když už náhodou nemůžete? Sestoupíte. Kocháte se krajinou. Až naberete dech tedy 🙂

Udáváme trendy
Jak jsme psali v úvodu, původně koloběžky bývaly jen malé, určené dětem. A mívaly sedátko. Někdy tedy. Ovšem nic neobvyklého to nebylo. Dnes je sedátko naopak velkou výjimkou a malé koloběžky pomalu, ale jistě, ustupují středním a velkým typům. Tedy budeme-li se nyní bavit o koloběžkách pro dospělé. Protože malé děti budou potřebovat malé koloběžky pořád.

Jezdili jsme na strojích s koly 12/12 palců. A nepřipadalo nám to vůbec zvláštní. Pak přišlo větší přední kolo. Takže jsme kopali na brndách s koly 16/12 nebo 20/12 či 20/16″. Nebyla to móda, nýbrž lepší jízdní vlastnosti, které donutily výrobce sjednotit velikost kol. Takže přišly koloběžky s koly velikosti 16/16″ a 20/20 palců. Zejména ty posledně jmenované už patří do kategorie střední velikosti. Proč ale nejít ještě výš, k ještě větším kolům?

Důvod? Menší valivý odpor při skoro stejné hmotnosti. Větší výběr plášťů, lepší průchodnost terénem. A větší pohodlí pro dospělého jezdce. Důvodů je ještě více, nicméně už nyní je zřejmé, že aktuálně jsou v hledáčku dospělých koloběžkářů modely s koly 26/20 nebo 28/20 palců. Závodníci pak sáhnou až ke konceptu 28/28″.

Je nesporné, že se zvětšováním kol mizí výhoda skladnosti koloběžek. Výrobci si to uvědomují a řeší tento problém. Výsledkem jsou skládací koloběžky. Se stejnými (čti výbornými) jízdními vlastnostmi, ovšem skladnější. Nezaberou vám tolik prostoru v garáži, ve sklepě, v bytě, v autě, v MHD. Například společnost KOSTKA – kolobka vyrábí trojici skládacích koloběžek, kterou vybavíte celou rodinu. Nejmenší koloběžkář(ka) pojede na malém skládacím Rubiku s koly 16/16″, nejkrásnější členka rodiny stoupne na dvacetipalcovou Kostku Twenty, a muž pak osedlá velkou – ale opět skládací – „Tourku“ s koly 26/20″. Svět se točí dál a vy s ním…

Vyberte si koloběžku na e-shopu Cyklospeciality.cz